Celoročně otevřené památky
Řada hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu zůstává otevřená i během zimního období.
Níže naleznete seznam památek, které jsou zpřístupněny mimo hlavní návštěvnickou sezonu, tedy od ledna do konce března a od listopadu do konce roku. Doporučujeme si ověřit otevírací dobu přímo na stránkách jednotlivých objektů.
Přehled zpřístupněných památek:
Jihočeský kraj
- hrad a zámek Český Krumlov
- zámek Hluboká nad Vltavou
- hrad Nové Hrady (leden – zavřeno, únor a březen v závislosti na počasí)
- zámek Třeboň (otevřeno od 15. 1.)
- zámek Vimperk
Jihomoravský kraj
- zámek Lednice (leden – zavřeno)
- zámek Valtice (otevřeno od 21. 2.)
- vila Stiassni
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
- zámek Telč (otevřeno od 24. 1.)
Liberecký kraj
Olomoucký kraj
- hrad Bouzov (otevřeno od 1. 3.)
- hrad Šternberk (otevřeno od 1. 3.)
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
- klášter Plasy
- Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci (v lednu zavřeno)
Středočeský kraj
- hrad Karlštejn
- hrad Křivoklát
- zámek Mnichovo Hradiště
- zámek Mníšek pod Brdy
- zámek Veltrusy (otevřeno od 25. 1.)
Ústecký kraj
- hrad Házmburk
- kostel Svatého Floriána Krásné Březno (V měsíci lednu přístupný po předchozím objednání v pracovních dnech pro jednotlivce i skupiny, pro skupiny nad 15 účastníků také o víkendu.)
- zámek Krásný Dvůr
Zlínský kraj
Podrobnosti o otevřených památkách
Milovníky historie, architektury a krásných výhledů nadchne návštěva Hradního muzea s věží. Zdejší expozice skýtá jedinečnou příležitost prohlédnout si množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, které připomínají nejvýznamnější události vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Výstup na ochoz věže po 162 schodech vás odmění kouzelným panoramatickým výhledem na Český Krumlov a okolní krajinu.
Prohlídková trasa je otevřena od 2. 1. 2025 denně mimo pondělí od 9:00 do 15:30.
Zimní prohlídka trasa je ideální pro všechny, kdo chtějí objevovat historii a krásu zámku Hluboká v klidnější atmosféře, mimo hlavní turistickou sezonu. Návštěvníci nahlédnou do soukromého života majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Prozkoumají celkem deset temperovaných místností zahrnujících soukromé byty posledního majitele zámku Adolfa Schwarzenberga a jeho matky Terezie, loveckou jídelnu nebo přípravnu jídel.
Zimní prohlídková trasa je otevřena od 2. 1. 2025 denně mimo pondělí od 9:00 do 15:30.
Nahlédněte do soukromých a reprezentačních komnat císaře Karla IV. Celoročně otevřený základní okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století. Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny. Kdykoliv v otevírací době hradu je také možná samostatná prohlídka volně přístupného areálu hradu Karštejn s mobilním audioprůvodcem ve Vašem telefonu.
Návštěvníci kostela Svatého Floriána mohou dodnes obdivovat jeho autenticky zachovanou architekturu – unikátní oltáře, kazatelny, křtitelnice či epitafy. Nachází se zde také soubor alabastrových reliéfů oltáře a kazatelny s 26 scénami ze života Ježíše Krista, což jej činí naprosto ojedinělou historickou památkou na pomezí Čech a Saska.
Národní kulturní památka s jedinečným alabastrovým oltářem je návštěvníkům otevřena celoročně. Kostel vystavěný ve stylu saské renesance je v měsíci lednu přístupný po předchozím objednání v pracovních dnech pro jednotlivce i skupiny, pro skupiny nad 15 účastníků také o víkendu.
Návštěvníci mohou celoročně navštívit zámecký park. Rozloha anglického parku, který byl vybudován v letech 1783–1793 Janem Rudolfem Černínem, činí téměř 100 ha. V parku na vás čeká řada romantických staveb, každá s vlastním jedinečným příběhem a kouzlem. Ať už jste vášniví fotografové, rodiny s dětmi, nebo jen hledáte klidné místo pro relaxaci, Krásný Dvůr vás zaručeně nadchne.
Přijďte si i v zimě na hrad Křivoklát prohlédnout jeho hradní paláce. Prohlídka zahrnuje II. hradní nádvoří, Stříbrnici, Augustovo vězení a další části vězení a hladomorny. Dále kapli, Rytířský sál s expozicí Bible Václava IV., Královský sál, knihovnu, obrazárnu, místnost věnovanou osobnosti Filipíny Welserové a hradní fürstenberské muzeum. Součástí prohlídky je i okruh Gotické paláce včetně hradní kaple, unikátního dokladu gotické architektury a umění.
Zámek Lednice je do 31. 1. 2025 uzavřen.
Otevřeno: únor a březen so–ne (10.00–16.00) – Reprezentační sály a skleník
Reprezentační sály lednického zámku jsou proslulé díky nádhernému dřevěnému obložení a detailně zdobeným kazetovým stropům a vřetenovitému schodišti.
Skleník je oázou tropických a subtropických rostlin, které si můžete prohlédnout svým tempem bez průvodce.
Zimní okruh je zaměřen na Valdštejny a jejich hosty, součástí prohlídky je i nejstarší divadelní sál z 60. let 18. století. Zpřístupněna je i zámecká kuchyně, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí. K zakoupené vstupence obdrží návštěvník volnou vstupenku do expozice Proč je zámek UNESCO.
Upozornění: Do konce ledna roku 2025 probíhají na zámku prohlídky zaměřené na advent a Vánoce na tomto šlechtickém sídle.
Přijďte si prohlédnout reprezentativní salony na zámku v Mníšku pod Brdy. Okruh „První republika“ představuje jedenáct historických prostor věnovaných bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Uvidíte zimní jídelnu, kapli, velkou jídelnu, přípravnu, velký salon s hodinovou věží, pánský salon, dámský salon, knihovnu, pracovnu, lovecký salon a arkádu s nástupním schodištěm.
Speciální trasa, která je přístupná od začátku února do konce března, vás zavede do bytu panského úředníka, i do věže nad vstupní bránou, kde se nachází knihovna a buquoyský rodinný archiv. Seznámíte se s příběhy a dědictvím hraběcího rodu Buquoyů i s každodenním životem jejich zaměstnanců.
Prohlídky se budou konat od 1. 2. do 31. 3. 2025, vždy ve středu a v pátek od 10:00. Na základě předchozí telefonické domluvy lze pro skupiny zvolit jiný čas prohlídky.
Prohlídka zámku Metternichů, který býval opatskou rezidencí, vás zavede do fascinujícího světa minulosti a seznámí vás s Evropsky významným knížecím rodem i s jejich každodenním životem v Plasích. Budete mít jedinečnou příležitost, samostatně a podle vlastního tempa, poznávat jednotlivé osobnosti z rodu Metternichů a objevovat historické prostory, včetně reprezentačních sálů, soukromých pokojů a nádherné zahrady s barokní kašnou, které jsou součástí této národní kulturní památky.
V období od 1. 1. do 31. 3. 2025 bude zámek Metternichů otevřen od středy do pátku vždy mezi 10. až 14. hodinou.
Přijďte zažít autentickou atmosféru tradičního venkovského života v srdci Plzně. Selský dvůr u Matoušů vás zve na jedinečnou prohlídku, kde se seznámíte s historií a každodenním životem našich předků. Během návštěvy se přenesete do 19. a na počátek 20. století a dozvíte se, jak fungovala zemědělská usedlost. Samostatně nebo v rámci komentované prohlídky prozkoumáte obytné i hospodářské budovy a poznáte zemědělské nástroje a techniky, které byly součástí každodenní práce našich pradědečků a prababiček.
Na začátku roku 2025 bude Selský dvůr U Matoušů otevřen v období od 1. 2. do 31. 3. 2025, vždy od úterý do čtvrtka mezi 10:00 až 15:00.
Zimní návštěva zámku vás přenese o století zpět, kdy do Slatiňan přijížděli sourozenci knížete Františka Josefa z Auerspergu na návštěvu. Stanete se tak hosty a projdete si pokoje, ve kterých byste byli ubytováni, sestoupíte také do suterénu - světa zámeckého personálu – a prohlédnete si funkční zámeckou kuchyň, umývárnu nádobí a kotelnu.
Jednu z nejkrásnějších renesančních památek v České republice, zámek Telč, můžete poznávat i v zimě, a to prostřednictvím zajímavých expozic Zámeckého muzea. Najdete tu řadu cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, které dokumentují méně známou historii města a zámku i jejich obyvatel. Pozornost upoutají špičkové umělecko-historické předměty z období renesance, přírodovědné sbírky šlechtických majitelů zámku, nebo velký model města, který reprezentoval Československo na Světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958. Prohlídka muzea je bez průvodce.
Nejenom fajnšmekrům a zájemcům o umělecké řemeslo a restaurování je určena expozice Poklady za oponou v bývalém zámeckém pivovaru, která seznamuje se zajímavými předměty i řemeslnými postupy, jež uměleckým dílům navracejí jejich někdejší krásu. Prohlídka je možná pouze s průvodcem.
Oba prohlídkové okruhy budou přístupné od 24. 1. 2025, vždy od pátku do neděle mezi 10. až 15. hodinou.
Nahlédnout do historie a tradic posledních majitelů třeboňského panství, rodu Schwarzenbergů, vám umožní návštěva soukromých pokojů, kde členové rodiny ještě v minulém století společně trávili Vánoce i další významné okamžiky. Zavítáte do salonu knížete a kněžny, modro-bílé jídelny, pracovny, ložnice nebo do pokoje doktora Adolfa Schwarzenberga, který je zasvěcený jeho cestám do Afriky.
Otevírací doba (časy prohlídek) v lednu až březnu:
1. 1. – 3. 1. út–ne 10.00, 11.30, 13.30, 15.00
4. 1. – 14. 1. uzavřen
15. 1. – 28. 2. st–pá 11.00, 14.00
1. 3. – 30. 3. čt–pá 10.00, 13.00, 14.30
1. 3. – 30. 3. so–ne 10.00, 11.30, 13.30, 15.00
Zámek i park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku. Návštěvnické zázemí zajištuje informační centrum a kavárna ve zrekonstruované budově bývalé prádelny. Zámecký areál s jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách zdobí sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie, desítky terakotových soch a honosná zahradní architektura.
Vila Stiassni je pro veřejnost otevřena celoročně vždy v pátek, sobotu, neděli, pondělí a ve vybrané státní svátky – Interiéry vily a zahrada.
V roce 2025 se vila otevře v pátek 10. ledna a od toho dne bude klasicky otevřeno vždy v pátek, sobotu, neděli a pondělí. Od 1. do 10. února pak bude otevřeno denně – tradiční květinová výstava.
Vila je ukázkou prvorepublikového stylu, kde si můžete vychutnat noblesu a luxus té doby včetně jedinečné architektury jejího stavitele Ernsta Wiesnera.
V době, kdy obvykle památky spí, jsou k návštěvě připravena nejzajímavější místa vimperského zámku, která kombinují to nejlepší z letních okruhů Horní zámek a Středověk. Spolu s průvodcem se vydáte do nejstarší dochované části – Vlčkovy věže a dozvíte se, jak vznikal hrad ve Vimperku. Poznáte, jak v dramatickém období třicetileté války na Šumavě došlo k jeho proměně na renesanční zámek, nebo jak probíhalo jeho dobývání v roce 1619. Obdivovat budete moci krásný malovaný záklopový strop i další umělecky cenné předměty.
V období od ledna do března probíhají prohlídky každý víkend – od pátku do neděle, vždy se začátkem v 10:00. V těchto dnech bude od 10:00 do 16:00 otevřeno i Muzeum Vimperska. Při poznávání zdejší historie a života místních obyvatel se vydáte po Zlaté stezce, objevíte sklárny nebo místa v pohraničí, která ve 20. století zmizela z mapy. Region Vimperska se vám představí jako centrum knihtisku i jako oblíbené místo pro šlechtické lovecké zábavy, turistiku a sport.
Zimní prohlídkový okruh zahrnuje původně zařízené interiéry z doby, kdy zámek sloužil císařské rodině Habsburků jako jejich letní sídlo, dále zámeckou kuchyni či běžně nepřístupné interiéry prvního patra. Klenotem prohlídky je kaple, v níž se konala svatba Františka Ferdinanda d´Este s Žofií Chotkovou.